2015.07.18 – USAWKF International and Nationals Wushu Championships Results

Congratulations to all of our SDWC competitors at the 2015 USAWKF International and Nationals Wushu Championships!
We had 14 competitors with a total of 41 medals (25 Golds, 12 Silvers, and 4 Bronzes). Great job everyone!


Albert Chu – (M-18)
Wushu Events A All Around Adult Group Male Champion
Standard Long Fist (IWuF 1/2/3 set): 1st Place
Optional Broad Sword: 1st Place


Christian Gonzales – (M-4)
Standard Long Fist (IWuF 1/2/3 set): 1st Place
Optional Long Fist: 2nd Place
Traditional Twin Broadsword: 2nd Place
Optional Broad Sword: 3rd Place


Nicholas Li – (M-3)
All Standard Southern Fist (IWuF): 1st Place
All Standard Broad Sword (IWuF): 1st Place
Optional Southern Staff: 2nd Place


Allison Linh – (F-1)
Elementary Long Fist (IWuF): 2nd Place
Elementary Staff (IWuF): 1st Place


Daniel Linh – (M-1)
Elementary Long Fist (IWuF): 1st Place
Elementary Staff (IWuF): 1st Place


Jonathan Linh – (M-3)
Wushu Events A All Around 12 Under Age Group Male 2nd Place
Standard Long Fist (IWuF 1/2/3 set): 2nd Place
Optional Long Fist: 1st Place
Optional Staff: 1st Place
Optional Broad Sword: 1st Place


Keira Lin – (F-1)
Elementary Long Fist (IWuF): 3rd Place
Other Beginning Staff: 1st Place


Vivian Lin – (F-3)
Chaquan, Huaquan, Paoquan: 2nd Place
Elementary Straight Sword (IWuF): 3rd Place
Elementary Spear (IWuF ): 1st Place
Other Beginning Long Fist: 2nd Place


Ethan Nguyen – (M-3)
Elementary Broad Sword (IWuF): 2nd Place
Elementary Staff (IWuF): 1st Place
Other Beginning Long Fist: 1st Place


Logan Nguyen – (M-4)
Standard Long Fist (IWuF 1/2/3 set): 2nd Place
All Standard Staff (IWuF): 3rd Place


Winny Wen – (F-18)
Wushu Events A All Around Adult Group Female Champion
Qualified for National Traditional Team
Other Traditional Hand Forms: 1st Place
Pudao: 1st Place
Optional Long Fist: 1st Place


Dimei Wu – (F-5)
Optional Straight Sword: 1st Place
42 Taiji Straight Sword: 1st Place
24 Taiji Quan: 1st Place


Rachel Yang – (F-2)
Elementary Straight Sword (IWuF): 2nd Place
Elementary Staff (IWuF): 1st Place
Elementary Spear (IWuF): 1st Place
Other Beginning Long Fist: 2nd Place


Leianna Yuen – (F-4)
Elementary Long Fist (IWuF): 1st Place
Other Beginning Staff: 1st Place