Currently browsing author

admin

2019.11.09 – 1st West Coast International Wushu Championships (Arcadia, California)

Congratulations to all of our SDWC competitors at the 1st West Coast International Wushu Championships (WCIWC) on November 9th!
We had 17 competitors with a total of 46 medals (44 golds, 4 silvers, and 0 bronzes). Great job everyone!


SDWC Handform Group Set – Josephine Choy, Darren Deng, Sydney Ly, Winny Wen, Leianna Yuen: Gold


SDWC Weapon Group Set – Seth Burns, Darren Deng, Nicholas Li, Sydney Ly, Trinity Van, Leianna Yuen: Gold


Seth Burns – Advanced Male (15-17)
Prep Events – Changquan: Gold
Prep Events – Daoshu: Gold
Prep Events – Jianshu: Gold
Prep Events – Gunshu: Gold


Gillian Celis – Beginner Female (15-17)
Elementary Long Fist: Gold
Elementary Staff: Gold


Josephine Choy – Intermediate Female (8-11)
Prep Events – 1st Compulsory Nanquan: Gold
Prep Events – 1st Compulsory Nandao: Gold
1st Compulsory Southern Fist: Gold
1st Compulsory Southern Broadsword: Gold


Darren Deng – Advanced Male (18-34)
Optional Southern Fist: Gold


Morgan Kwee – Beginner Female (8-11)
Elementary Long Fist: Silver
Elementary Staff: Gold
Elementary Straightsword: Silver


Han Li – Advanced Male (12-14)
Optional Southern Fist: Gold
Optional Southern Broadsword: Gold
Optional Southern Staff: Gold


Nicholas Li – Advanced Male (15-17)
Prep Events – Nanquan: Gold
Prep Events – Nandao: Gold
Prep Events – Nangun: Gold


Sydney Ly – Advanced Male (18-34)
Optional Straightsword: Gold
Double Straight Sword: Gold


Wynne Oakes – Beginner Male (8-11)
Elementary Long Fist: Gold
Elementary Staff: Gold
Elementary Straightsword: Silver


Hayley Ross – Intermediate Female (12-14)
Chaquan, Shaolin, Huaquan, Paoquan: Gold
Traditional Broadsword: Gold
Pudao, Kwandao: Gold


Matthew Ross – Intermediate Male (35+)
42 Taiji Quan: Gold
42 Taiji Straight Sword: Gold
Other Taiji Short Weapon: Gold


Susanna Segobiano – Intermediate Female (35+)
24 Taji Quan: Gold
Other Chen Taiji Quan: Gold
42 Taiji Straight Sword: Gold


Maya Spinney – Beginner Female (8-11)
Elementary Long Fist: Silver
Elementary Staff: Gold


Jessica Tuey – Beginner Female (15-17)
Chaquan, Shaolin, Huaquan, Paoquan: Gold
Traditional Straight Sword: Gold
Pudao, Kwandao: Gold


Winny Wen – Advanced Female (18-34)
Pudao, Kwandao: Gold
Xiangxing Quan (Animal Styles): Gold


Melissa Yahya – Intermediate Female (35+)
Chaquan, Shaolin, Huaquan, Paoquan: Gold
Traditional Straight Sword: Gold
Other Taiji Short Weapon: Gold


Leianna Yuen – Advanced Female (15-17)
Optional Long Fist: Gold
Optional Southern Fist: Gold

2019.07.13 – 2019 USAWKF National Wushu (Taolu) Team Trials Results

Great job to all of our SDWC competitors at the 2019 USA Adult Wushu (Taolu) Team Trials on July 13th!
They competed against the top athletes in the nation.
Leianna Yuen made the Women’s B Team 1st Rank!


Seth Burns – Overall Men Rank: 22/48
Changquan: 27/35
Daoshu: 10/17
Gunshu: 09/15


Darren Deng – Overall Men Rank: 27/48
Nanquan: 06/09
Nangun: 02/08


Nicholas Li – Overall Men Rank: 28/48
Nanquan: 05/09
Nandao: 02/06
Nangun: 03/08


Leianna Yuen – Overall Women Rank: 05/26
USA Women’s Wushu Taolu B Team 1st Rank
Changquan: 04/22
Nanquan: 01/03
Jianshu: 03/16
Nandao: 02/03


2019.07.13 – 3rd Pan American Kungfu Championships (PAKC) Results

Congratulations to all of our SDWC competitors at the 3rd Pan American Kungfu Championships (PAKC) on July 13th!
For PAWF, we had 7 competitors with a total of 17 medals (11 golds, 3 silvers, and 3 bronzes). Great job everyone!


Han Li
Male Group C Wushu Nanquan: Silver PAC
Male Group C Wushu Nandao: Gold PAC


Hayley Ross
Female Group C Kungfu Broadsword: Bronze INT


Randy Ross
Male Group C Northern and Other Style Bare Hand: Gold INT
Male Group C Other Kungfu Long Weapon: Gold PAC / Gold INT


Jessica Tuey
Female Group C Northern and Other Style Bare Hand: Bronze INT


Jonathan Tuey
Male Group B Wushu Nanquan: Gold PAC / Gold INT
Male Group B Wushu Nandao: Gold PAC / Gold INT


Winny Wen
Female Group D Northern and Other Style Bare Hand: Gold PAC / Gold INT
Female Group D Other Kungfu Long Weapon: Silver PAC / Gold INT


Melissa Yahya
Female Group D Kungfu Straightsword: Bronze PAC / Silver INT


2019.06.16 – 8th World Kungfu Championship Results

Congratulations to all of our SDWC competitors at the 8th World Kungfu Championships in Emeishan, China on June 16th!
We had 5 competitors with a total of 9 medals (2 golds, 1 silver, and 6 bronzes). Great job everyone!


Seth Burns
Men’s Group C Pu Dao (Kwan Dao): Bronze
Men’s Group C Shaolin Quan: Bronze


Sydney Ly
Men’s Group D Jian (Straight Sword): Bronze
Men’s Group D Cha Quan: Bronze


Hayley Ross
Women’s Group C Cha Quan: Bronze
Women’s Group C Dao (Broadsword): Bronze


Randy Ross
Men’s Group C Cha Quan: Silver


Leianna Yuen
Women’s Group C Other Southern Styles Nanquan: Gold
Women’s Group C Other Traditional Weapon: Gold


2019.05.25 – Los Angeles International Wushu Tournament Results

Congratulations to all of our SDWC competitors at the 2018 Los Angeles International Wushu Tournament (LAIWT) on May 25th!
We had 21 competitors with a total of 45 medals (36 golds, 6 silvers, and 3 bronzes). Great job everyone!


Seth Burns – Advanced Male (13-17)
Contemporary Long Fist: Bronze
Contemporary Broad Sword: Gold
Contemporary Staff: Gold


Gillian Celis – Beginner Female (13-17)
Contemporary Long Fist: Gold
Contemporary Staff: Gold


Josephine Choy – Intermediate Female (9-12)
Contemporary Southern Fist: Gold
Contemporary Broad Sword: Silver


Darren Deng – Advanced Male (18-35)
Contemporary Southern Fist: Gold
Contemporary Southern Staff: Gold


Han Li – Advanced Male (13-17)
Contemporary Southern Fist: Silver
Contemporary Southern Broad Sword: Silver
Contemporary Southern Staff: Silver


Nicholas Li – Advanced Male (13-17)
Contemporary Southern Fist: Gold
Contemporary Southern Broad Sword: Gold
Contemporary Southern Staff: Gold


Jonathan Linh – Advanced Male (13-17)
Contemporary Long Fist: Gold
Contemporary Staff: Bronze


Sydney Ly – Advanced Male (18-35)
Contemporary Straight Sword: Gold


Reiden Ordinanza – Beginner Male (9-12)
Contemporary Southern Fist: Gold
Contemporary Straight Sword: Gold
Contemporary Staff: Silver


Rieli Ordinanza – Beginner Male (8 and Under)
Contemporary Southern Fist: Gold
Contemporary Broad Sword: Silver
Contemporary Staff: Gold


Hayley Ross – Intermediate Female (9-12)
Traditional Northern Hand Form: Gold
Traditional Short Weapon: Gold


Matthew Ross – Intermediate Male (50-59)
Internal 42 Form Hand Form: Gold
Internal 42 Form Straight Sword: Gold
Internal Other Short Weapon: Gold


Randy Ross – Intermediate Male (13-17)
Traditional Northern Hand Form: Gold
Traditional Long Weapon: Gold


Susanna Segobiano – Intermediate Female (50-59)
Internal 24 Form Hand Form: Gold
Internal 42 Form Straight Sword: Gold
Internal Other Short Weapon: Gold


Jessica Tuey – Beginner Female (13-17)
Traditional Northern Hand Form: Gold
Traditional Short Weapon: Gold


Jonathan Tuey – Intermediate Male (9-12)
Contemporary Southern Fist: Gold
Contemporary Broad Sword: Bronze


Winny Wen – Advanced Female (18-35)
Traditional Other Hand Form: Gold


Melissa Yahya – Intermediate Female (36-49)
Internal Other Short Weapon: Gold
Traditional Northern Hand Form: Gold
Traditional Short Weapon: Gold


Leianna Yuen – Advanced Female (13-17)
Contemporary Southern Fist: Gold
Contemporary Long Fist: Gold
Contemporary Straight Sword: Gold