Currently browsing author

admin, Page 2

2016.04.24 – Spring Sash Testing Results

Congratulations to everyone who passed their sash test!


White Sash:
Liu, Annie
Liu, Raymond
Yang, Addison


Yellow Sash:
You, Sherwin


Orange Sash:
He, Michelle
Ross, Randy


Green Sash:
Yuen, Leianna


Red Sash:
Lin, Vivian


Summer 2015 Performances

2015.09.27 – Taste of Asia Balboa Park Performance


2015.08.15 – San Diego Children’s Discovery Museum Performance


2015.08.09 – Carmel Valley Rec Center Performance


2015.06.20 – San Diego County Fair Performance


2015.09.20 – Fall Sash Testing Results

Congratulations to everyone who passed their sash test!


White Sash:
You, Sherwin


Yellow Sash:
He, Michelle
Hua, Ian
Lin, Kiera
Mallory, Tyler
Ross, Hayley
Ross, Randy


Orange Sash:
Linh, Allison
Linh, Daniel
Lyne, Daniel
Yuen, Leianna


Brown Sash:
Lin, Vivian


2015.07.18 – USAWKF International and Nationals Wushu Championships Results

Congratulations to all of our SDWC competitors at the 2015 USAWKF International and Nationals Wushu Championships!
We had 14 competitors with a total of 41 medals (25 Golds, 12 Silvers, and 4 Bronzes). Great job everyone!


Albert Chu – (M-18)
Wushu Events A All Around Adult Group Male Champion
Standard Long Fist (IWuF 1/2/3 set): 1st Place
Optional Broad Sword: 1st Place


Christian Gonzales – (M-4)
Standard Long Fist (IWuF 1/2/3 set): 1st Place
Optional Long Fist: 2nd Place
Traditional Twin Broadsword: 2nd Place
Optional Broad Sword: 3rd Place


Nicholas Li – (M-3)
All Standard Southern Fist (IWuF): 1st Place
All Standard Broad Sword (IWuF): 1st Place
Optional Southern Staff: 2nd Place


Allison Linh – (F-1)
Elementary Long Fist (IWuF): 2nd Place
Elementary Staff (IWuF): 1st Place


Daniel Linh – (M-1)
Elementary Long Fist (IWuF): 1st Place
Elementary Staff (IWuF): 1st Place


Jonathan Linh – (M-3)
Wushu Events A All Around 12 Under Age Group Male 2nd Place
Standard Long Fist (IWuF 1/2/3 set): 2nd Place
Optional Long Fist: 1st Place
Optional Staff: 1st Place
Optional Broad Sword: 1st Place


Keira Lin – (F-1)
Elementary Long Fist (IWuF): 3rd Place
Other Beginning Staff: 1st Place


Vivian Lin – (F-3)
Chaquan, Huaquan, Paoquan: 2nd Place
Elementary Straight Sword (IWuF): 3rd Place
Elementary Spear (IWuF ): 1st Place
Other Beginning Long Fist: 2nd Place


Ethan Nguyen – (M-3)
Elementary Broad Sword (IWuF): 2nd Place
Elementary Staff (IWuF): 1st Place
Other Beginning Long Fist: 1st Place


Logan Nguyen – (M-4)
Standard Long Fist (IWuF 1/2/3 set): 2nd Place
All Standard Staff (IWuF): 3rd Place


Winny Wen – (F-18)
Wushu Events A All Around Adult Group Female Champion
Qualified for National Traditional Team
Other Traditional Hand Forms: 1st Place
Pudao: 1st Place
Optional Long Fist: 1st Place


Dimei Wu – (F-5)
Optional Straight Sword: 1st Place
42 Taiji Straight Sword: 1st Place
24 Taiji Quan: 1st Place


Rachel Yang – (F-2)
Elementary Straight Sword (IWuF): 2nd Place
Elementary Staff (IWuF): 1st Place
Elementary Spear (IWuF): 1st Place
Other Beginning Long Fist: 2nd Place


Leianna Yuen – (F-4)
Elementary Long Fist (IWuF): 1st Place
Other Beginning Staff: 1st Place

2015.05.23 – Los Angeles International Wushu Tournament Results

Congratulations to all of our SDWC competitors at the 2015 Los Angeles International Wushu Tournament (LAIWT)!
We had 10 competitors with a total of 19 medals (9 Golds, 5 Silvers, and 5 Bronzes). Great job everyone!


Tyson Cannida – Advance Male Junior (13-17)
Contemporary Southern Staff: 3rd Place
Contemporary Southern Broad Sword: 2nd Place


Albert Chu – Advance Male Adult
Contemporary Broad Sword: 2nd Place


Christian Gonzales – Advance Male Junior (13-17)
Contemporary Long Fist: 3rd Place
Contemporary Broad Sword: 3rd Place
Contemporary Staff: 3rd Place


Nicholas Li – Advance Male Junior (9-12)
Contemporary Southern Fist: 1st Place
Contemporary Southern Broad Sword: 1st Place


Jonathan Linh – Advance Male Junior (9-12)
Contemporary Long Fist: 1st Place
Contemporary Broad Sword: 1st Place
Contemporary Staff: 1st Place


Winny Wen – Advance Female Adult
Contemporary Long Fist: 3rd Place


Dimei Wu – Advance Female Junior (13-17)
Internal 24 Form Hand Form: 2nd Place
Contemporary Straight Sword: 1st Place


Rachel Yang – Intermediate Female Junior (9-12)
Contemporary Long Fist: 2nd Place
Contemporary Straight Sword: 2nd Place
Contemporary Spear: 1st Place


Leianna Yuen – Beginner Female Junior (9-12)
Contemporary Long Fist: 1st Place
Contemporary Staff: 1st Place